Každá jeseň je pre Energeticko-chemický odborový zväz (ECHOZ) obdobím intenzívneho vyjednávania dodatkov ku kolektívnym zmluvám vyššieho stupňa, ak sa nevyjednáva celá kolektívna zmluva. Tento rok nie je výnimkou. V sekcii energetiky a v sekcii chémie a farmácie sa aktuálne riešia zásadné otázky, ktoré majú priamy dopad na pracovné podmienky a mzdy zamestnancov.
Energetika: Náročný boj za spravodlivú valorizáciu
V sekcii energetiky rokuje ECHOZ so Zväzom zamestnávateľov energetiky Slovenska o dodatku č. 5 ku kolektívnej zmluve vyššieho stupňa. Zmluva zahŕňa 5 spoločností: SSE, VSE, ZSE, SEPS a ELV Produkt.
ECHOZ patrí medzi to málo odborových zväzov, ktoré presadzujú valorizáciu miezd už na úrovni vyššej kolektívnej zmluvy, čo sa inak bežne ponecháva skôr na jednotlivé podniky. Pôvodná požiadavka ECHOZ bola valorizácia pre tarifných zamestnancov vo výške 4,5 % v priemere, pričom každému zamestnancovi by sa mzda zvýšila o minimálne 3,5 %. Po novšej predikcii inflácie od Národnej banky Slovenska na úrovni 5 % bola táto požiadavka navýšená na 5,5 % v priemere, z toho 5 % priamo do základných miezd.
Na druhej strane zamestnávatelia navrhujú len 1,5 % zvýšenie, čo je pre ECHOZ značne pod odborárskou požiadavkou. Aj keď je cieľom dosiahnuť spravodlivé zvýšenie, rokovania sú o umení kompromisu.
Chémia a farmácia: Oprávnené požiadavky pre lepšie pracovné podmienky
V sekcii chémie a farmácie rokuje ECHOZ so Zamestnávateľským zväzom chemického a farmaceutického priemyslu Slovenskej republiky. Kolektívna zmluva vyššieho stupňa zahŕňa až desať významných podnikov, medzi nimi napríklad Continental Tires Slovakia, Duslo či Saneca Pharmaceuticals.
Dodatok č. 4 zahŕňa požiadavky na úpravu tarifných stupňov odmeňovania, pričom najnižší stupeň by mal začínať na 816 eurách, a minimálnu mzdu v dotknutých podnikoch požadujeme stanoviť na 820 eur. ECHOZ zároveň požaduje rast miezd o 6 % v priemere. Ďalšou zásadnou otázkou je odmeňovanie pracovnej pohotovosti, kde je navrhovaná minimálna sadzba 20 % z minimálnej mzdy, avšak najmenej 9 eur na deň.
Napriek úvodnému zamietavému postoju zamestnávateľov takmer vo všetkých požadovaných bodoch, ECHOZ verí, že dialóg bude pokračovať v konštruktívnom duchu a kompromisy sa dosiahnu počas nasledujúcich týždňov.
Kompromis ako nevyhnutnosť
Rokovania v oboch sekciách sú, ako každý rok, náročné. Záujmy zamestnancov sú, ako obyčajne, v rozpore s predstavami zamestnávateľov. Cieľom však zostáva zabezpečiť čo najlepšie podmienky pre zamestnancov, pričom sa zároveň rešpektujú možnosti zamestnávateľov. Kolektívne vyjednávanie nie je len o požiadavkách, ale aj o hľadaní spoločného riešenia, ktoré bude pre všetkých prijateľné.
ECHOZ zostáva pevne odhodlaný dosiahnuť čo možno najrealistickejšie výsledky, ktoré pozitívne zasiahnu zamestnancov v energetike, chémii a farmácii.